renuntarea la alcool

Alcoolism

Postata de alina110110 cu 15 ani in urma.

am o prietena care si-a distrus viata din cauza alcoolului ce as pute sa fac pentru ea ?

Raspunsuri (4)

violeta6097418

acum 15 ani

Din pacate alcoolismul este o boala de care nu te poti vindeca in intregime - dar conteaza foarte mult daca prietena ta vrea saq fie ajutata.
Daca da, primul lucru important ar fi sa mearga la o clinica pt dezalcoolizare (cura de dezintoxicare cu tratament si supraveghere medicala). Acolo va beneficia si de consultatii de psihologie/psihiatrie. Dar va avea multa nevoie de sprijin, de persoane apropiate si chiar de supraveghere cand se externeaza.

Are nevoie mai ales de o MOTIVATIE PUTERNICA pt. a-si continua viata (multi continua sa bea tocmai pt ca au distrus deja tot ce aveau si considera ca nu mai au ce pierde - de aceea conteaza mult daca reuseste sa-si fixeze niste scopuri, niste dorinte realizabile daca nu mai bea). Si sa aiba sustinere, afectiune.

Mai poate lua leg si cu alcoolicii anonimi - e f important sa nu fie prea mult timp singura si sa omunice cu persoane care o pot intelege si incuraja.

ANTONIA391448

acum 15 ani

roagate ptr.ia

acum 15 ani

Buna,

Poti discuta cu un psiholog specializat in dependenta de alcool, prin intermediul site-ului.
//sfatulmedicului.ro/form.php?formstr=339

Paul

acum 11 ani

Si eu am o problema grava cu consumul de alcool, am fost si la alcoolici anonimi un an de zile, am reusit sa ma aptin, dar am crezut ca m am vindecat si nu am mai fost la grup, dupa o luna am inceput iarasi sa beau si o tin asa de 3 ani. Acum m am hotarat sa merg iarasi la grup si sper sa reusesc sa nu mai beau. Ms.