ptr hepatita b

Alcoolism

Postata de ionelpruna cu 14 ani in urma.

recent am fost diagnosticat cu hepatita b si as vrea sa stiu daca consumul ocazional de alcool ma afecteaza.de obicei la sfarsit de saptamana mai consum alcool sau daca macar la o bere mai am voie?va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

In hepatita cronica este INTERZIS ALCOOLUL, INCLUSIV BEREA FARA ALCOOL.

Marius

acum 12 ani

am fost descoperit ca am hepatita virala cronica B. vreau sa stiu daca este vre-o sansa sa ma vindec definitiv? sau raman toata viata cu ea? alcolul este interzis pentru tot restul vietii?

ionut

acum 11 ani

e ciudat ca intreband multi doctori daca am voie bere fara alcool in cazul meu ( hepatita B cronica) toti mi-au raspuns ca Da ...nu e nici o problema ...nu mai stii ce sa crezi . Daca ar fi si o explicatie mai concreta de ce nu ar fi voie, poate am intelege toti .Am auzit ca unele beri contin 0,5 la suta alcool sau chiar 0,1 si e adevarat ca am vazut doze de acest gen dar eu caut exact bere fara pic de alcool si chiar citesc cutia inainte de a o bea Multumesc