oare sunt alergica la alcool?

Alcoolism

Postata de opris_1 cu 14 ani in urma.

numai beau de circa 6 ani.dar ocazinal am gustat doua trei guri.ieri seara am gustat doua guri de vin.in cateva minute am inceput sa stranut imi curgea nasul aveam mancarimi pe tot corpul si miau aparut bube pe corp.in maxim 2 ore au trecut.mi sa mai intamplat odata dar nu miau aparut bube.mentionez ca am psoriazis si folosesc unguent advantan.ceva e in neregula stiu dar nu gasesc motivulpt ca pana acum 6 ani beam mai vrecvent.ast raspuns cu stima si respect

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Poti fi alergica la unele componente din alcool sau la anumite tipuri de alcool. In orice caz, ar trebui sa eviti consumul de alcool pana cand vei consulta un medic specialist.

Simptomele pe care le-ai descris pot indica o reactie alergica. Cu toate acestea, trebuie sa cunosti ca reactiile alergice pot fi potentate de psoriazis.

Advantanul, de asemenea, poate provoca senzatii de mancarime si eruptii cutanate, deci nu e de exlus sa fi avut o reactie la acest medicament. Ar fi foarte util sa consulti un medic pentru un diagnostic corect. Ar trebui, de asemenea, sa eviti consumul de alcool pana cand vei afla cauza exacta a simptomelor tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Alcoolul/intoleranta-si-alergiile-la-alcool_6359
https://sfatulmedicului.ro/Terapii-complementare/ce-este-intoleranta-la-alcooli_19433