Imi puteti da un sfat?

Alcoolism

Postata de EDAGHIO cu 12 ani in urma.

Cum il fac pe tata sa se lase de bautura?

Raspunsuri (3)

Andreea

acum 12 ani

Din pacate, este foarte greu sa ajuti un om sa scape de dependenta sa, daca acesta nu isi exprima expres dorinta de a se recupera. Da, dependenta de alcool aduce numai nefericire, atat pentru cel dependent, cat si pentru cei din jurul sau.
Vad ca ai doar 16 ani, ceea ce ma face sa cred ca intradevar ai o situatie f grea acasa datorita tatalui. Exista centre specializate pentru dezintoxicare. Iti recomand sa apelezi la medicul de familie, cel care va va indruma la unul dintre aceste centre.
Numai bine!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Abstinenta (renuntarea totala la consumul de alcool) este singura solutie pentru iesirea din dependenta. Alcoolismul se poate trata prin consiliere psihologica, asistenta medicala - cura de dezalcoolizare, tratament post-cura prin internarea intr-un centru de recuperare, participarea regulata la grupuri de sprijin pentru dependentii de alcool.

cornel

acum 11 ani

Eu stiu raspunsul, nu te mai gandii atat de mult la tine si nu mai fi egoist, iubeste ceea ce ai mai de pret,adica familia si pe Dumnezeu ,o sa vezi ca lucrurile se indreapta.