Herpes sau altceva?

Alcoolism

Postata de [email protected] cu 14 ani in urma.

Aseara am mancat mai sarat si am baut cam 100 ml de coniac si 2 cani cu vin fiert dupa vreo 2 ore, cand am ajuns acasa, stiind ca alcoolul te deshidrateaza am baut un pahar de apa, totusi mi-a fost sete in timpul noptii, dimineata m-am trezit cu o mica rana p buza care avea niste besici mici cu lichid incolor si ma doare. este sau nu herpes ?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Cu siguranta este herpes, dar nu are nicio legatura cu ceea ce ai mancat sau baut aseara. Probabil ai baut dupa cineva infectat, cu cateva zile inainte,sau ai folosit acelasi prosop,acelas tacam, sau prin sarut. Oricum ,in cateva zile va trece dar, oricand vei avea o imunitate precara iti va apare. Nu se vindeca niciodata,ramane in corp. Ai grija de cei din jurul tau........se transmite f. usor.

[email protected]

acum 14 ani

Multumesc pentru raspuns!

Maria

acum 14 ani

Ai grija sa nu rupi acele besicute si apoi sa duci mina la ochi, sau sa bea cineva dupa tine.Sa te adresezi neaparat unui dermatolog bun.Poti sa te ungi cu aciclovir crema.