dependenta de alcool

Alcoolism

Postata de irina34152133 cu 13 ani in urma.

cum se trateaza dependenta de alcool ?
cum se poate elibera un organism de starea de sevraj?

Raspunsuri (5)

Psih. Alina Ionescu

acum 13 ani

Va sfatuiesc sa cereti ajutorul unui medic psihiatru. Sevrajul la alcool poate ameninta viata, deci trebuie asistat medical. Dupa depasirea sevrajului apelati la un psiholog pentru tratarea dependentei psihice (am si eu experienta in astfel de probleme, sau puteti participa la grupul de suport de la spitalul Obregia). Mult succes!

Barbie

acum 13 ani

Dupa parerea mea,cel mai bine ar fi sa consulti un edic,nu e dejoaca,iti poti pune viata in pericol si mai mult decat atat,datorita acestui abuz de alcol iti vei marii cantitatea considerabil...i`a decizia corecta si consulta un medic,el stie cel mai bine ce e de facut in cazul tau

Maria

acum 13 ani

Fratele meu consuma zilnic cantitati mici de alcool si se ameteste repede. Este dependent de alcool? Ce se poate face?

Andreea

acum 10 ani

Buna ziua.Sotul meu are 36 de ani si este alcoolic .Nu poate trece macar o zi in care sa nu consume macar cateva pahare iar cand nu este foarte abatut nu vorbeste,nu se poate vorbi cu el si este parca in alta galaxie...Cand amesteca bauturile sau nu stiu exact de ce incepe sa se poarte foarte violent ameninta ,jigneste ...Am incercat sa- i explic cat am putea fi de fericiti daca ar renunta la alcool,am incercat sa-i propun sa mergem undeva la un medic ,undeva unde sa il ajute sa renunte la bautura dar inutil.Mentionez ca avem doi copii iar ei sufera cand il vad pe tatal lor asa,cand aud ce se vorbeste din partea lui...Va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac?Sunt disperata si i-mi este frica sa nu cedez eu sa ma imbolnavesc sa nu mai pot avea grija de copiii

Psih. Alina Ionescu

acum 10 ani

Decizia de a se schimba ii apartine sotului tau in totalitate. Ceea ce poti face este sa nu tolerezi violenta sub nici o forma, pentru ca lasa urme... Ai grija de tine si de copiii tai.