Cum sa procedez cu sotul meu ???

Alcoolism

Postata de Alcool cu 10 ani in urma.

Sotul meu este alcoolic de 6 ani !!!! Are foarte multe probleme de sanatate (hipertensiune arteriala, colesterol marit si doua accidente vasculare ischemice) Cum pot sa-l ajut sa nu mai bea asa mult, eu ar dori sa nu mai bea deloc dar cred ca este imposibil acest lucru !!! Are vedenii, aude voci, depresie si ia de cele mai multe ori pastile cu alcool ! Are 56 de ani si sunt foarte trista caci atunci cand nu bea este un om deosebit de bun si de calm !! Va rog din suflet sa ma ajutati macar cu un sfat !!!

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Pai singura solutie, daca nu merge vorba buna si rugamintile, ar trebui internat intr-un centru de dezalcoolizare, acolo va primi tratament ca sa-si revina.Insa eu zic ca nu e IMPOSIBIL, ci doar de el tine toata treaba, daca el vrea sa numai bea DELOC, atunci nu va fi IMPOSIBIL, si se va face bine MULT MAI USOR.Daca el bea de suparare, pentru ca ai zis ca are depresie, un psiholog este indicat, mai ales dupa faza de dezalcoolizare.Insa, eu nu ii cunosc problemele, insa ar fi bine sa coopereze ca totul e spre binele lui.Dar trebuie sa il ajutati si dumneavoastra ca sa-si revina mai repede, are nevoie de cei apropiati langa el, ca sa poate avea o recuperare buna.Daca mergeti cu el la dezalcoolizare si apoi la psiholog si o sa fiti alaturi de el, atunci o sa vedeti ca o sa fie ca NOU, bineinteles daca si el va coopera.

roxy

acum 8 ani

Alcolicii nu coopereaza. Lor le place sa fie in starea asta. Ar trebui internati cu forta.

Dr. Bogdan Stanciu

acum 10 ani

Buna ziua ! in cadrul spitalului de psihiatrie Voila, Campina, sunt unul din coordonatorii grupului de psihoterapie anti-alcool ; practic , pacientii urmeaza evident gratuit sedinte de psihoterapie asociat cu medicamente specifice anti-alcool, sunt monitorizati pe termen lung ( adica dupa ce pleaca), revin la controale in ambulatorul integrat al spitalului, au un numar call-center pentru situatiile in care simt ca recad. Desi nu ducem deloc lipsa de pacienti, daca vreti sa faceti ceva pentru sot , si nu doar sfaturi "babesti" , putem sa il integram in grup . Contactati-ne ! sau daca va este greu, repet, contactati orice alta unitate din tara care combina psihoterapia cu terapia anti-alcool , mergeti acolo unde va este mai usor , important este sa nu mai asteptati !