consumator de bere

Alcoolism

Postata de ctlnalexa cu 13 ani in urma.

Am consumat 15 ani cate 2-3 litri de bere zilnic si de o saptamana nu mai beau din cauza unor dureri in partea stanga. Imi poate spune cineva ce este in partea stanga?

Raspunsuri (17)

ionica

acum 13 ani

Aceasta durere ar putea fi de la colon. Mergi la un control medical, sa te vada un medic gastroenterolog. Iti va face o ecografie abdominala sau o colonscopie si va vedea exact de ce suferi.

Adrienne

acum 13 ani

Daca durerea este in partea stanga, putin sub coasta, s-ar putea sa fie pancreasul. Nu este de glumit, mergi si fa macar o ecografie abdominala. Numai medicul iti va putea da, un raspuns competent.

ctlnalexa

acum 13 ani

Nu am medic de familie ,nu sunt asigurat. Cat costa o consultatie/ecografie?

floryny

acum 13 ani

Depinde unde te vei duce sa-ti faci aceasta ecografie. Sa-ti dau un pret sigur, nu pot. O ecografie abdominala ar fi cam 90 RON, dupa spusele unui amic.

Adrienne

acum 13 ani

La un cabinet [ clinica ] particular o consultatie la gastroentrologie este 80 roni si o ecografie abdominala tot 80 de roni. Ambele sunt facute de acelas medic. O gastroscopie este 160 de roni ,iar o colonoscopie cam tot atat. Pot fi mici diferente in plus, sau in minus..........de la clinica,la clinica.

ctlnalexa

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsuri insa simt o frica puternica sa merg la doctor

Iuli

acum 13 ani

Alta solutie nu ai.

elena

acum 13 ani

Durerea s-ar putea sa fie intr-adevar de la pancreas. Berea, chiar daca te ameteste mai greu si pare inofensiva este mai periculoasa decat alte bauturi alcoolice. Trebuie sa mergi la medic, altfel poti face pancreatita. Ar trebui sa-ti fie mai frica sa nu mergi la dr decat sa mergi. Sanatate!!

marialeea

acum 13 ani

Totusi, tinand seama ca berea este acidulata si daca ai consumat-o in cantitati prea mari pentru suportabilitatea organismului tau, poti sa te fi ''pricopsit'' cu probleme la colon, extrem de neplacute. Stiu ca pentru ca nici eu nu suport bauturile acidulate si cum fac greseala sa beau, incep intepaturile sub coasta stanga. In dreapta (sub coasta dreapta) sunt situate ficatul, pacreasul, vezica biliara. Dar nu e musai sa fie dureri de la colon, pot ''razbate'' de fapt de la stomac, e necesar sa faci investigatii gastroenterologice amanuntite. Pentru inceput, ti se va da sa bei o cana cu un lichid ca si creta la gust, neplacut dar nu de neinghitit, apoi ti se va face o ''poza'' la stomac. Macar analiza asta o poti face, ca nu doare si nu e invaziva. Pe urma medicul va decide daca ai probleme cu stomacul sau nu si iti va spune ce analize vei mai face, totul e sa intrebi in ce constau, ca sa fii pregatit din timp. Nu te speria de la inceput, repet, nu toate analizele sunt invazive. Pana una alta poti incerca, cand te deranjeaza sub coasta, sa iei Espumisan. Daca te lasa durerea sau intepatura, ''la sigur'' sunt probleme la colon.

delia

acum 13 ani

nu vreau sa supar pe nimeni dar sfatul meu este sa renunti la bautura si e foarte posibil sa ai ficatul marit sfatul meu este sa mergi cat mai repede la un medic mai bine zis de urgenta nu e de joaca ar putea fi chiar de moarte am avut si eu un caz in familie.

elena

acum 13 ani

am si eu un spt care bea asa mult are zile cand bea si 4 l de bere
nu il doare nimic doar ca devine foarte irascibil
cunoaste cineva un leac inpotriva poftei (eu o numesc alcoolizm)
as fi foarte bucutoasa daca mi-ati putea da un sfat

mara

acum 13 ani

intrebare
exista un somnifir care se poate administra unui alcolic

Adrienne

acum 13 ani

Nu cred . Orice somnifer are ca atentionare, evitarea consumului de alcool.

Natalia

acum 13 ani

am si eu asa o problema bea bere srasnic de mult si ce e mai inportant dupa parerea mea ca e zilnic,sincer nu mai am puteri sa lupt,parca nu ma aude,mie frica ca va trece in alcoolizm daca nu a trecut .ce sa fac ajutati-ma ? cum sa-i lamuresc ca asta nu e normal ?

gigi

acum 13 ani

natalia draga incearca cu rugaciunea sfintului andrei roagate zi si noapte timp de o luna si situatia se va inbunatatii credema succes .

Asistent curajos

acum 8 ani

Bea in fiecare zi cat poti duce si nu mori de la beutura .....o data si o data cu toti murim de cate ceva.......

Asistent curajos

acum 8 ani

Bea in fiecare zi cat poti duce si nu mori de la beutura .....o data si o data cu toti murim de cate ceva.......