ciroza hepatica portala

Alcoolism

Postata de haraidun cu 14 ani in urma.

sotului meu i-sa pus diagnosticul de ciroza hepatica portala, nu are ascita i-sa prescris printre altele URSOFALK el a citit prospectul in care nu scria clar ca este indicat pr. ciroza acum refuza tot tratamentul, ce sfat i-mi dati? pentru ca nu ma pot duce la dr. sa-l intreb daca tratamentul este corect. Barbatii de multe ori se comporta infantil( ma scuzati- el are 67 ani)am toate analizele de sange si ecografia deasemenea i-sa facut tomografia? probabil pt. a fi scapat de endoscopie.
Acum tine regim strict( fara alcool) dar are o stare nervoasa si nu i-sa indicat sedative, nu doarme bine.
Va rog frumos spuneti-mi incotro sa ma duc si ce sa fac.
Sunt din Bucuresti.
Dumnezeu sa va binecuvinteze.

Raspunsuri (8)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Sincer, nu puteti lua d-voastra medicamentele in locul dansului. Trebuie urmat tratamentul recomandat de catre medic. Sunt contraindicate sedativele in insuficienta hepatica din ciroza. Incercati sa-l lamuriti sa ia tratamentul iar daca nu are incredere in ce i-a recomandat medicul, consultati un alt medic gastroenterolog. Multa sanatate!

rodica

acum 14 ani

va multumesc dar, spuneti-mi acest medicament ursofalk este sau nu pentru ciroza hepatica.
Cu stima Rodica H.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Se recomanda pentru modificarile biologice de colestaza din cadrul cirozei hepatice.

Gabi

acum 10 ani

Rodica te rog da-mi nr.tau de telefon .Nr.meu de telefon este 06055-9069069,si eu sint vaduva de 8 ani herbert a murit in accident de motocicleta Deci suna-ma prefixul germaniei496055-9069069

haraidun

acum 10 ani

O mare bucurie mi-ai facut Gabi, daca nu era acest sit nici ca mai stiam ceva de tine.Ti-am raspuns pe mail.

Gabi Soalca

acum 11 ani

Rodica unde tepot gasi?

haraidun

acum 11 ani

Gabi, unde ai disparut de atat amar de timp?????
I-mi e dor de tine, am ramas vaduva pe 31.08.2012 am trecut prin niste zile infernale.
Te rog sa-mi scri pe [email protected]. Te astept cu mare/ mare dor.

haraidun

acum 10 ani

Multumesc sitului -sfatul medicului -cu ajutorul vostru mi-am regasit fosta colega si prietena.
Despre ciroza,nu mai este de actualitate subiectul -sotul meu a trecut la Domnul anul trecut. Ciroza hepatica este neiertatoare, daca duci o viata fara control cand descoperi este deja prea tarziu, ficatul are putere de refacere dar nu stim cu exactitate procentul si timpul iar stresul zilnic contribuie in mare masura.
O campanie sustinuta de media ar fi eficienta pentru multi,in loc sa fim intoxicati cu toate cancanurile (care sa fim seriosi nu stiu daca intereseaza pe cineva cu scaun la cap) am fi receptivi la un mod de viata sanatos. Sunt convinsa ca ''''inca'''' avem dr. de mare clasa ce va fi peste 10-20 de ani se va vedea cand rata mortalitatii va fi de 5 ori mai mare. Doresc sitului numai bine.