Ce pot face?

Alcoolism

Postata de Anonim cu 4 luni in urma.

Sotul bea si ma jigneste. A fost internat si la spital dar degeaba,eu vreau sa l ajut chiar daca nu mai simt nimic pt el ,poate doar mila..

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In aceasta situatie, este important sa va protejati sanatatea dvs. mentala. Iata cateva sugestii despre cum sa abordati aceasta situatie:

1. Identificati-va nevoile si limitele: Ganditi-va la ce anume va face sa va simtiti inconfortabil si la ce anume doriti si nu doriti sa tolerati intr-o relatie. Stabilesti-va limite clare si nu le depasiti niciodata in dauna dvs.

2. Cautati sprijin: Puteti vorbi cu rude, prieteni sau profesionisti in domeniul sanatatii mintale despre ce se intampla in relatia dvs si cum va afecteaza. Acestia pot oferi sprijin, sfaturi si resurse suplimentare.

3. Documentati-va: Pastrati un jurnal in care sa consemnati incidentele abuzive sau jignitoare si cum v-au influentat ele. Aceasta poate fi o dovada utila in cazul in care decideti sa cereti ajutorul autoritatilor sau sa luati alte masuri.

4. Apelati la organele competente: Daca va simtiti amenintata sau in pericol, puteti lua in considerare obtinerea unui ordin de restrictie sau depunerea unei plangeri la politie. Aceste autoritati pot oferi protectie si sprijin.

5. Gasiti resurse locale: Cautati organizatii sau centre care ofera sprijin pentru victimele violentei domestice sau abuzului. Acestea pot oferi consiliere, adapost si alte resurse pentru persoanele aflate in situatia dvs.

Va recomandam sa va programati la un psiholog pentru indrumari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/alcoolismul-abuzul-de-alcool-sau-dependenta_22

Clinica Hope

acum 2 luni

Este admirabil ca iti doresti sa il ajuti pe sotul tau, chiar daca situatia este dificila. In aceasta situatie, este important sa iti protejezi si sa iti prioritizezi sanatatea si bunastarea ta. Poti sa incerci sa il incurajezi sa caute ajutor specializat, cum ar fi consiliere sau terapie pentru problemele legate de consumul de alcool si comportamentul jignitor. De asemenea, poti sa iti gasesti sprijin si consiliere pentru tine, fie de la profesionisti, fie de la grupuri de suport pentru persoane care traiesc in aceeasi situatie. Este important sa ai grija de tine in primul rand.