Alergie la alcool?

Alcoolism

Postata de uplifting cu 13 ani in urma.

De vreo 2 luni cand beu (bere, wisky, vodka) fac conjunctivita, mi se inflameaza gura se roseste devine foarte sensibila si mi se exfoleaza pielea de la maini si de la picioare, si de vreo 15 zile iau aerius. Sunt alergic la alcool? Daca am dobandit aceasta alergie inseamna ca pot si scapa de ea?
Orice sfat este bine venit

Raspunsuri (6)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Datorita poluarii, mediului etc. se dezvolta o serie de alergii, inclusiv in conditiile in care persoana nu a fost anterior alergica la stimulul respectiv. Alergiile pot sa apara la orice, inclusiv la alcool. Mergeti la un medic alergolog, care va poate da un tratament adecvat si va poate spune despre posibilitatile de desensibilizare si limitele acestora. V-o recomand pe dr. Fratea Simona de la Spit. Gomoiu.
F. important: nu mai consumati deloc alcool sau produse continand alcool pana la examenul medical, deoarece poate sa apara un tablou alergic mult mai grav!
Sanatate!

uplifting

acum 13 ani

Multumesc

lol

acum 13 ani

mai simplu daca nu mai consumi alcool

amelita90

acum 13 ani

buna... nu stiu daca o sa mai citesti asta, dar am si eu cv de spus... cand eram mai mica era acea Tanita de ciocolata la bataie, era dulce cu gust de ciocolata si imi placea, cand nu eru ai mei atenti bagam si eu botisorul prin pahare si mare i-a fost surprinderea mamei mele cand ma vazut cu buzele umflate si miroseam a alcool. nu bausem mult, dar suficient cat sa imi faca rau. Eu cred ca poti fi alergic la alcool, acum cel mai bn e sa consulti un medic specialist :) multa bafta! (daca intre timp ai aflat ce si cum lasa si u un mesaj si daca mai citesti asta;)))

adrianenescu70

acum 13 ani

Nu cred ca este o problema existentiala: nu mai bea si ai rezolvat problema.
Daca titusi iti place viciul, incearca cu ceva 100% natural si vezi daca se repeta situatia!
Hai noroc!!

uplifting

acum 13 ani

Palinca de prune ee 100% naturala?
Si in data de 4 am programare la alergolog.
Si sunt satul de "sfatul nu mai bea", ca asta miam dat seama de la inceput, eu caut o alternativa.
Multumesc