alcoolul

Alcoolism

Postata de cristinaionut cu 11 ani in urma.

care sunt efectele consumului excesiv de alcool?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Consecintele sunt multiple:afectare hepatica pana la ciroza, afectare neorologica, cresterea tensiunii arteriale, afectare cardio-vasculara, etc.

FreeStyle11

acum 11 ani

Depinde de fiecare, altii sunt mai rezistenti altii mai slabi.De exemplu in familia mea avem norocul de rezistenta la alcool in exces, in special bunicul care consuna de 60 de ani si ceva nu are nici cea mai mica problema la varsta de 83 de ani.Efectele sunt multe de la simple ameteli si senzatii de voma pana la(si asta pe parcursul a multor ani) aparitia cirozei si a bolilor de ficat desi cunosc putini care au ajuns pana acolo, desi majoritatea se lasa cand vad ca au probleme de sanatate de la alcool, dar altii nu au vointa de a se lasa si continua sa consune.In principiu, poti consuma dar moderat si nu in asa masura incat sa iti suprasoliciti organismul.Cel mai bine este sa consumi putin cate putin si sa cresti doza de alcool ca sa cresti rezista la el.

ela

acum 11 ani

cel mai bine ar fi sa nu mai bei