alcoolul imi distruge relatia

Alcoolism

Postata de negrutzu cu 13 ani in urma.

am o relatie de 3 ani am decis ca in vara sa facem nunta dar socrul meu este bautor de meserie a fost grav bolnav din aceasta cauza si a urmat un tratament timp de 8 luni acum medicii insa iau zis ca numai are nici un fel de problema si bineinteles sa reapucat de vechea lui placere doar ca acum este mult mai rau.de fiecare data cand bea ne jigneste pe toti ,ne injura ,spune tot ce ii vine la gura.am ajuns sa ne fie frica sa venim acasa din cauza lui.eu am pierdut o sarcina din cauza stresului.intrebarea mea care este ultimul doctor la care el a fost a spus ca nu se intampla nimic daca el continua sa bea dupa acest tratament el fiind bolnav dea lungul timpului de tuberculoza,chisturi pe plamani,si de ficat,as dori sa stiu daca exista posibilitatea ca el sa faca ciroza in timp?

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Solutia ar fi,ca la casatorie sa va stabiliti alt domiciliu.O posibila sarcina si nastere intr-un asemenea mediu ( tbc si......) ar fi daunator viitorului nou nascut .Deasemeni armonia familiala ar fi imposibila.
Problema unei ciroze hepatice ,numai un bilant clinico-biologic intr-un spital se poate confirma sau infirma.

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

Cand un cuplu doreste sa intemeieze o familie este recomandat ca fiecare dintre parteneri sa lase la o parte familia de origine si sa se focalizeze spre viitorul camin.
Vorbiti ca si cum alcoolismul viitorului socru va influenta posibilitatea casatoriei de la vara cu fiul lui? Sau incercati sa nu tradati temerea ca alcoolismul se transmite ereditar?
Faptul ca va ingrijoreaza soarta viitorului socru este un lucru bun sau unul care va sperie?

negrutzu

acum 13 ani

da consider ca va influenta foarte mult casatoria,si ma ingrijoreaza foarte mult soarta socrului meu pentru ca el este constient de boala care a avut-o si care consider ca poate reaparea oricand el spune ca bea ca sa moara....si de aceea incerc sa aflu ce boala este posibil sa faca pentru ca la doctor nu mai vrea sa mearga.

Nirolf

acum 12 ani

Ce situatie aveti, puteti sa va mutati la casa noua dupa casatorie? Daca nu aveti aceasta posibilitate, atunci nu va casatoriti si protejati-va (prezervativ) sa nu faceti copii pana nu se duce socrul dumneavoastra.
Un gand macabru, dar pentru dumneavoastra sper sa i se implineasca dorinta, ca cine face asta nu doreste si nu poate fi ajutat in nici un fel.
Pacat ca nu se gandeste la nepotii lui, ce fericit ar fi putut fi ca bunic sa se plimbe cu caruciorul prin parc.

Iuli

acum 12 ani

De acord cu Nirolf. Si asa la 20 de ani este MULT prea devreme pentru a avea un copil (de altfel si pentru casatorie, daca ma intrebati), cu atat mai mult in aceasta situatie. Inca ceva: atentie mare la viitorul sot. Alcoolismul, cateodata, se mosteneste. Este nevoie sa treaca multi ani pana sa va convingeti ca sotul nu este ca tatal lui si ca puteti face un copil cu el in siguranta.

Nirolf

acum 12 ani

Tii minte ce am zis despre varsta la care este optim ca sa ai copii? Eu zic ca este cu atat mai bine cu cat este mai devreme, daca ai posibilitati, insa in cazul de fata iti dau dreptate.