alcoolism

Alcoolism

Postata de gabriela820 cu 15 ani in urma.

Buna ziua;nu stiu daca e tocmai potrivit sub insa nu stiu unde as putea sa intreb,asa ca o fac aici;tatal meu era alcolic;l-am internat in spital in urma unor halucinatii pe care le avea,zic eu pt fapul ca nu mai bause de 2-3 zile....nu mai stia de el aproape;a stat 3 sapt.in spitale si a murit;fara sa ne zica nimeni ce grav este...chestia e ca el bea de f multi ani de 20 poate 30 ani;acum din febr insa bea in fiecare zi,nu se mai trezea deloc si numai tarie;diagosticul pe care i l-au pus la sp pe fisa de deces a fost;stpo cardio-respirator;stare septica;pneumonie si hepatita cronica alcoolica lb stg;eu as vrea sa stiu ce inseamna exact astea toate....adica starea spetica...mai exact si daca nu-l internam traia mai mult ?cu 2 sapt inainte sa-i inetrnam nici nu mai manca...ca nu vroia,ca nu putea...nu stiu...tot ce vreau sa inteleg este daca am facut bine ca l-am internat sau i-am scurtat zilele?
in speranta ca nu deranjez pe nimeni cu intrebarile mele si poate chiar imi va raspunde cineva sa ma lamureasca,va multumesc anticpiat

Raspunsuri (3)

veronica71

acum 15 ani

Salut! Cu siguranta ati facut bine ca l-ati internat in spital, starea lui la internare reprezenta o urgenta psihiatrica (sindrom de svraj) ce apare la alcoolici daca se lasa brusc de la bautura. Se pare ca pe langa acestea a intervenit o aprindere grava de plamani care i-a cauzat starea septica (infectie generalizata, afectiune foarte grava). Bineinteles ficatul era afectat de alcool dupa atatea ani (=hepatita cronica alcoolica). Daca nu l-ati fi internat in spital probabil ar fi decedat mai repede. Condoleante!

andrei178

acum 15 ani

Da, cu siguranta ai facut foarte bine! Nu ai ce sa-ti reprosezi, era singura alegere potrivita. Medicii l-or fi tratat pentru toate afectiunile, fara succes, uneori nu mai este nimic de facut....iar delirum tremens, in urma sevrajului poate avea efecte foarte grave, dar nu cred ca asta a fost cauza decesului, din ce ai spus tu. Condoleante!

raf

acum 15 ani

buna!am si eu o intreb. daca unei persoane care a baut i se admin.o pastila de ANTALCOL i se poare intampla ceva foarte grav?(cum ar fi decesul)?