Alcool dupa injectii

Alcoolism

Postata de Shaggy cu 9 ani in urma.

Marti am fost operat ( de varicocel)si s-a folosit anestezie generala (m-au adormit) . Miercuri am fost ultima zi cand am primit calmant in vena ( pentru dureri cred) si cred ca joi am primit ceva ( tot in vena) pentru febra , de atunci n-am mai luat medicamente . Dupa cat timp am voie sa beau bauturi acoolice ?

Raspunsuri (1)

Dr.Feher

acum 9 ani

Prezenţa alcoolului în sânge poate creşte riscul de efecte secundare ale unora dintre antibiotice, în funcţie de restul compoziţiei lor. Citeşte întotdeauna prospectul şi vezi ce conţine şi ce nu ai voie să faci cât timp eşti în tratament!
Consumat în cantităţi mari, alcoolul încetineşte anumite procese ale organismului tău, care este oricum solicitat de lupta cu infecţia. Poţi ajunge să ai probleme de respiraţie, bătăi neregulate ale inimii, pentru că organismul tău este şi beat şi se şi luptă crâncen cu microbii care îl atacă.

Sfatul meu este ca timp de 6 zile dupa tratament cu antibiotic, sa nu consumati alcol.

Cu stima Feher