Va rog sa ma ajutați cu problema descoperita recent ,în cavitatea bucala ?

Afte

Postata de Elvira Neculache cu un an in urma.

Buna ziua!
Am descoperit ieri,o formațiune inchisa la culoare(albastru foarte inchis)pe limba,dar aproape de amigdalita,nu știu sa ma exprim în termeni medicali.😕
Nu ma doare,nu ma deranjează, dar m am speriat foarte tare când soțul s a uitat cu lanterna și mi a spus ca am ceva negru pe limba,arată că un chist mic.
Nu am auzit și nici nu știu de la ce ar putea fi și cât este de grav 😏
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Este posibil sa fi observat o leziune pigmentata pe limba. Acestea pot aparea din mai multe motive. Este important sa mergeti la un medic ORL sau la un stomatolog pentru o evaluare adecvata.

Va recomandam sa va programati la un medic ORL: https://www.clickmed.ro/medic/orl

sau la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/afectiuni-ale-cavitatii-bucale_467
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/probleme-ale-cavitatii-bucale_461
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/igiena-orala_396