Cum pot trata atele si limba incarcata ?

Afte

Postata de Rodi cu 2 luni in urma.

De ceva timp o data la 2,3 luni îmi apare afte și limba galbena încărcată ce pot lua

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Tratarea aftelelor si limbii incarcate implica adesea imbunatatirea igienei bucale si modificarea dietei. Incercati sa va spalati pe dinti de doua ori pe zi si sa folositi atat ata dentara cat si apa de gura. De asemenea, evitati alimentele picante, acide sau foarte calde care pot irita aftele.

Limba incarcata poate fi un semn al deshidratarii, deci asigurati-va ca beti suficienta apa. De asemenea, evitati alcoolul si fumatul, care pot irita si usca gura, contribuind la aparitia limbii incarcate. Adoptati o dieta echilibrata, cu multe fructe si legume proaspete, pentru a stimula salivarea si a ajuta la eliminarea bacteriilor daunatoare de pe limba.

Daca aceste masuri nu ajuta, poate fi necesar un tratament medical. Medicamentele antifungice, precum nistatina sau fluconazol, pot fi prescrise daca este implicata o infectie fungica. In cazul in care limba incarcata este cauzata de refluxul acid gastric, s-ar putea sa fie necesare modificari ale stilului de viata sau medicamente pentru a controla aciditatea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/aftele-si-sanatatea-dentara_7930