varicela in zona genitala copii

Afectiunile pielii la copii

Postata de membru304026 cu 8 ani in urma.

fetita mea de trei ani are varicela,are f multe bube in zona genitala, se plange de usturime, cu ce as putea trata.
multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Daca diagnosticul a fost stabilit de catre un cadru medical competent (deci diagnosticul este sigur "Varicela") trebuie , care se prezinta cu eruptie elemente care apar ca niste ridicaturi cu continut ,initial, lichid apoi tulbure,pruriginoase( insotite de mancarime) se ulcereaza ,fac cruste care nu trebuiesc rupte caci lasa cicatrici inestetice ( trebuie lasate sa cada singure); apar in reprize, sunt de diverse stadii si in cele mai diverse zone ale corpului ; Se cumpara de la farmacie fie crema , fie pudra care contine talc+ anestezina si se aplica pe fiecare element pentru potolirea mancarimii !
Orice alte lamuriri vi le pot oferi adresand intrebarile pe site-ul Copilul.ro

membru304026

acum 8 ani

multumesc pt raspuns, diagnosticul este stabilit de medic, este fara indoiala varicela,ingrijorarea mea este ca sant foarte multe bube in jona genitala care ustura....nu supureaza dar ustura f tare.
multumesc pentru raspuns

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Continuare: scuze pentru cuvantul in plus : trebuie,care este tastat dupa paranteza cu ("Varicela") Nu trebuie citit !
Cu multumiri !
Sanatate!

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Foarte bine ! Farmacista(-ul) , la cererea d-vs sa vi se elibereze crema pentru elementele de Varicela care sunt dureroase si ustura ,precum si o pudra cu anestezina ( pentru a pudra o mai extinsa zona, va va servi ; rezultatele apar in cateva ore !
Sanatate ! Pe viitor aveti la indemana Site-ul Copilul. ro

membru304026

acum 8 ani

multumesc mult