Va reveni la normal?

Afectiunile pielii la copii

Postata de membru215747 cu 12 ani in urma.

Salut! Ma numesc Mihaela si am doi copii. Cel mai mic copil - baietel are 2 ani si a suferit o friptura groaznica, pe majoritatea partilor corpului. In fine a fost nevoie de o inerventie chirurgicala, as dori sa stiu se va vindeca cictricile dupa transferul de piele, se va face pielea ca pe celelalte parti ale corpului, sau va ramine cicatricea pentru todeauna. Noi folosim diferite unguente dar pina cind nici un rezultat?

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu a-ti precizat ce grad au fost arsurile, mai superficiale, mai profunde? Dupa arsurile mai profunde ramin intotdeauna cicatrici, care pot evolua pina spre 1 an si chiar dupa spre atenuare; oricum piele post arsura nu de mai reface perfect, deci cicatricile nu vor disparea in totalitate.

membru215747

acum 12 ani

Imi cer scuze de neclaritate majoritatea de gadul 2 si in trei locuri de gradul 3 acolo unde a fost gradul 3 in special antebratul sting a fost nevoie de transplant de piele, intrebarea mea e se va intinde pielea pusa?

Buna

acum 12 ani

Contacteaza-ma te rog prin email la *** pe yahoo si iti ajut gratuit copilul sa se refaca, pe cat este posibil, atat la piele cat si la psihic caci astfel de rani lasa urme adanci.