Urticarie rebela

Afectiunile pielii la copii

Postata de iulidan cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am un baiat de 3 ani care a fost diagnosticat cu urticarie (pete cu forme neregulate, bine definite, care se unesc in placarde). Doctorita ne-a dat sa-i administram xyzal picaturi, Ca gluconic si prednison. La 2 zile de la inceperea tratamentului, nu s-a constatat ameliorarea simptomelor, bubitele si placile isi schimba forma, dispar si reapar in minute sau ore. Am eliminat din alimentatie capsuni, kiwi, miere, carne, supa de carne. Va rog daca stie cineva ce sa mai incerc? Multumesc

Raspunsuri (2)

Buna

acum 11 ani

Mergeti la un medic homeopat bun. Tratamente homeopate adecvate sunt singurele care pot ajuta. Cele la dermatolog numai rau pot face, mai ales ca suprima fortat aparitiile cutanate. Afectiunile la piele sunt cauzate de probleme interne sau sufletesti si nicidecum de piele. Sunt doar simptomele unei dereglari si nu trebui combatute cu medicamente caci altfel apar boli mai grave. Insa trebuie sa mergeti la un homeopat adevarat si nu la amatori.

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Nu incercati tratamente "dupa ureche" si urmati tratamentul medical recomandat; urticaria se va ameliora progresiv cu tratament, pina la evacuarea in totalitate a alergenului care a provocat-o. Local se poate folosi mixtura mentolata daca leziunile sunt pruriginoase; se indica si o hidratare adecvata.