Tratamente copii

Afectiunile pielii la copii

Postata de Raluca cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Trebuie sa traduc din romana in germana, un bilant medical al unui copil insa imi este foarte greu sa descifrez , sper sa ma puteti ajuta. Ce medicament se recomanda unui copil de 3 ani diagnosticat cu Alergodermie (Sunt lizibile numai primele litere Eloc.......)
Tot acest copil la varsta de 5 ani a fost diagnosticat cu Lambliaza , medicamentul prescris este Al...... 400 mg flac V.
Daca se poate va rog sa imi spuneti denumirea medicamentelor. De asemenea va rog sa incercati sa scrieti mai lizibil bilete de trimiere,scrisorile medicale.., pt ca in cazul traducerilor, neac***a cunostintele necesare nu intelegem si fara intentie putem deforma diagnosticul sau tratamentul prescris.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Bianca, Bună ziua ,
Îmi pare rău , dar întrebarea D-vs nu poate primi un răspuns din partea nici unui cadru medical responsabil .Deontologia medicală ,ne obligă să protejem pacienţii cât şi pe d-vs de posibile greşeli medicale .Interpretarea unor prescripţii medicale nelizibile , prin deducţie este periculoasă şi chiar ilegală. Singurile persoane îndreptăţite a vă oferi răspunsurile solicitate de d-vs sunt : medicul ce a prescris reţeta şi părinţii copilului respectiv . Vă felicităm pentru că ne-a-ţi cerut sfatul şi vă sfătuim să evitaţi, în activitatea d-vs, să aplicaţi semnătura pe diagnostice,sau reţete obţinute prin telefon sau prin deducţie . Fiecare boală beneficiază de " N " medicamente fabricate de " N " laboratoare şi " N " denumiri . Succes în activitate . Dr. Emi Oteşteanul

Raluca

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns, o sa scriu ilizibil acolo unde nu sunt sigura.

Adrienne

acum 13 ani

In legatura cu cel de-al doilea medicament, pentru lambiaza.............Cred ca este vorba despre ALBENZA 400 mg. un medicament strain. Denumirea comuna internationala a subst. de baza este Albendazolum, substanta ce se gaseste si in ZENTEL. Sau poate ca scrie : Albendazol. Sper sa-l descopar si pe primul, cred ca este vorba despre un antihistaminic.

elena

acum 13 ani

Primul med cred ca este Elocom. Este un unguent pentru dermatite. Am folosit pt fetita mea. Vezi prospectul pe Google.