stafilococul coagulazo negativ

Afectiunile pielii la copii

Postata de marinalina cu 12 ani in urma.

buna ziua,am o fetita de 1 luna jumatate,de o luna ma chinui cu ea prin spitale,acum o luna i-am facut analizele la ochisor ,nas si buric si i-a iesit stafilococul auriu,am stat internata cu ea in spital o saptamana i-a facut tratament cu gentamicina si fortum,dupa ce m-a externat i-am repetat analizele si i-a iesit stafilococul coagulazo negativ la buric,idoctora mi-a spus ca nu este nimic grav si nu ma internat,insa dupa 1 sapt i-am repetat analizele si i-a iesit doar la ochisor stafilococul auriu,mi-a dat niste picaturi de pus in ochi pentru ca ii curgea foarte tare ochisorii,insa dupa 4 zile i-au iesit niste pete sub barbita,la degete,coate ,genunchi,in zona ochiului,sa fie de la stafilococ sau de la alimentatie ,mentionez ca o alaptez la san?/va rog sa ma ajutati cu o informatie sunt disperata nu stiu ce sa mai fac,va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Fetiţa d-vs ar trebui ţinută sub supraveghere. Problemele fetiţei ar putea fi determinate fie de prezenţa stafilococului (cazul cu cea mai mare gravitate), fie datorită unor reacţii adverse ale medicaţiei sau alimentaţiei

Cristina

acum 12 ani

Nu vreau sa te sperii si nu sunt nici doctor, dar am sa- ti spun ce a patit tatal meu. A luat stafilococul din spital, iar cei de acolo nu au recunoscut ca exita in spital. Totusi neoficial doctorul i-a recomandat un vaccin preparat de cei de la Cantacuzino pe baza de injectii timp de 3 luni. Cel mai rau este ca stafilococul nu dispare din organism.....