Semn aparut din senin??!!

Afectiunile pielii la copii

Postata de marap107 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sunt foarte speriata...
Fetita mea are 7 ani si este alba la piele. Ieri i-a aparut brusc, fara sa pot identifica vreo cauza, deasupra buzei superioare, un semn. Este de fapt o pata maronie de vreo 4 mm diametru, nu e proeminenta si pare a fi un semn. Am crezut initial ca e vreo pata de rugina, sau de la polenul vreunei flori, am incercat cu sapun, servetele umede, nu iese si gata.
De ieri nu si-a schimbat aspectul, nu s-a inrosit, nu pare vreo eczema sau ceva, e pur si simplu ca un semn. Se poate sa-i apara asa brusc?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 11 ani

Posibilitati sunt multiple, de la o simpla congestie sau vanataie traumatica pana la variate alte cauze. Numai cine vede fetita poate sa se pronunte. Deci consult medical cu bilet de trimitere de la medicul de familie la un dermatolog.