piele

Afectiunile pielii la copii

Postata de omamika cu 14 ani in urma.

Fiul meu dupa ce a avut cori,a ramas cu niste bubute usor descuamabile,pe genunchi mai proeminent.Stie cineva dak e din aceasta cauza,cat dureaza pana dispar in totalitate corii si cu ce creme sa-l dau.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Csara

acum 14 ani

Pojarul tine cam doua trei saptamani, in total (incubatie, manifestare, etc.). Nu cred ca ar trebui sa utilizati creme cu medicamente speciale pentru aceste coji. O igiena atenta, eventual dezinfectia lor cu rivanol, uscarea pielii si apoi aplicarea de crema cicatrizanta usoara (bephantene) cred ca ar fi suficienta. Oricum daca siguatia se agraveaza, cel mai bine ar fi sa va duceti la medic.