piele uscata?

Afectiunile pielii la copii

Postata de coruta cu 10 ani in urma.

Buna ziua!am o fetita de 8 luni si de 4 luni, ne chinuim sa scapam de niste bubite mici ,rosii, care se transforma in pete maronii si se exfoliaza.Noi locuim in Germania si pediatrul de aici zice ca sunt de la apa si aerul foarte dur.Am primit o crema pentru ten uscat si recomandarea sa facem baita la 10 zile.Acum am cumparat de la farmacie o crema cu vitamina B12,rezultatele sunt aceleasi.Bubitele sunt pe fata si picioare iar acum are 2 si pe manute.Va rog sa ma ajutati ma gandesc la ce e mai rau.

Raspunsuri (10)

Mirna

acum 10 ani

Posibil sa fie de la cosmeticele din comert care chiar daca sunt pt copii, sunt sintetice si contin chimicale care pe termen lung pot provoca astfel de alergii si eruptii pe piele.

Va recomand sa folositi numai produse de ingrijire bio, inclusiv detergenti de vase si de rufe. Si sa inlocuiti crema pt ten uscat care cu siguranta e sintetica, si sa o inlocuiti cu o lotiune sau ulei natural bio special pt copii.

coruta

acum 10 ani

Am schimbat si cosmeticele,uleiurile si tote cele.Mai am detergentii,o sa incerc.multumesc

vaccinuri ?

acum 10 ani

problemele de piele apar la sugari de regula de la bolile artificiale introduse
in corp prin inocularea cu patogenii din vaccine. In Germania se vaccineaza de la varsta de 3 luni si primul vaccin se face chiar in primele 3 zile de viata (BCG). Practic la majoritatea bolilor de piele cauza este in interiorul corpului si detoxifierea prin piele
este doar o masura necesara a corpului, care din pacate este impiedicata cu toate puterile de mame si medici caci nu inteleg rolul ei. Daca inoculezi 6 boli grave simultan
intr-un copil de 3 luni (Infanrix de exemplu), boli care niciodata nu se primesc direct in sange si niciodata simultan pe cale naturala te poti astepta de la eruptii cutanate si boli grave pana la moartea copilului. Informativa despre vaccinari caci doctorii nu le vor
pomeni niciodata ca fiind cauza posibila a unor astfel de eruptii.

coruta

acum 10 ani

Deci in cazul acesta trebuie sa las tratamentele deoparte?

Suzy B.

acum 10 ani

Incearca aceasta crema:

http://***.ro/articol/Igiena_corporala/Cosmetice/Crema_hidratanta_pentru_copii_Sanctum-654.html

coruta

acum 10 ani

am intrebat la farmacie aici in Germania si nu au,in iunie merg in concediu o sa incerc atunci.multumesc

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Buna ziua,
La un copil asa mic, o piele uscata cu bubite la nivelul fetei si pe membre poate insemna Dermatita atopica, o afectiune asociata cu mancarime la nivelul leziunilor. Cauza poate fi de natura alergica, infectioasa sau pur si simplu o bariera cutanata ineficienta. Tratamentul consta in creme emoliente, iar pt bubite si mancarime un antialergic. Trebuie sa consultati un medic alergolog. Multa sanatate!

coruta

acum 10 ani

Multumesc frumos pentru sfat.Azi am fost cu ea la urgenta si am primit Fenistil antialergenic,10 picaturi de 3 ori pe zi,sa nu o mai dau cu crema si recomandarea sa merg la dermato.De dermatita si psoriazis am intrebat si eu doctorii(3 au vazut-o pana acum)dar toti au zis ca e piele uscata.Luni o sa fac o programare la dermatolog,imi pare rau ca am amanat atat.

coruta

acum 10 ani

Am fost cu ea la dermatolog.Acelasi raspuns piele uscata,se manifesta pana la un an si are nevoie de multa hidratare.Antialergicul de la urgente nu trebuie administrat.Un dr.alergolog a vazut-o acum 2 luni si acelasi raspuns :piele uscata.sper sa fie totul bine si sa nu se insele toti cei 5 doctori care au vazut o pana acum
va multumesc frumos pt sfaturi.

Ariana2013

acum 10 ani

Exact asa am patit si eu cu fetita mea ! Are acum 3 ani, si de vreo 2 ani ne "luptam" cu pielea uscata si dermatite atopice. Pana la urma i-am facut si testare la alergolog si e alergica la morcov si acarieni.Nu am urmat tratamentul dat de alergolog (otrava curata !) ci am apelat la medicina homeopata. Pielea i-o ung cu LIPIKAR Baume AP de la La Roche -Posay(mie mi-o aduce din Germania cineva pentru ca e mai ieftina acolo) Baie ii fac cam la 10 zile(o spal la fundulet cu dusul in fiecare seara) insa cu crema o ung in fiecare seara pe tot corpul. Iti recomand sa mergi la un medic homeopat, noi asa am scapat cei doi copii ai nostri de alergii si raceli complicate !