piele atopica

Afectiunile pielii la copii

Postata de crispatrick cu 12 ani in urma.

buna ziua,
am o fetita de 1 an si 8 luni,iar in urma cu ceva timp i-a aparut pe piciorul stanga o "eczema"cu marginile mai pronuntate si usor mai rosii decat restul,am fost cu ea la dermatolog(la mai multi de fapt),unul imi spune ca nu are nimic o sa treaca,altul ca trebuie sa ii schimb gama de produse cosmetice,iar in fine ultimul mi-a prescris tratament de 7 zile cu Dermovate unguent si sa ii fac analize(antigen giardia si phadiatop alerg)....intrebarea este ce crema de fata/corp pot folosii dupa baie si cand merge in parc in conditiile astea,de la fiecare dermatolog m-am mai ales si cu o recomandare de produse,dar nu stiu ce sa aleg
multumesc anticipat,
Cristina ,Timisoara

Raspunsuri (2)

eva40

acum 12 ani

sunt convinsa ca e parazitoza,dat-i Paraprotex 1/zi,nu are efecte secundare,timp de 15 zile,se poate sfarama si pus in mancare.
va rog sa cititi articolul despre asta pe pagina
www.***.ro
acolo sus pe dreapta gasiti articolul

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Pentru pielea uscata sau dermatita atopica trebuie sa folositi produse din farmacie, game specifice cu gel de spalare si crema emolienta ,ex. Lipikar (La Roche Possay), Trixera (Avene), Emolium (Iwostin), Atoderm( Bioderma) etc.In acelasi timp, rariti baile generale la 2-3 /sapt si aplicati emolient zilnic. Dermatita atopica (daca asta e ) nu e neaparat legata de prezenta unei eventuale parazitoze; are baza imunologica si genetica.