pete cafe au lait

Afectiunile pielii la copii

Postata de monik-miryam cu 12 ani in urma.

fetitei mele de 5 luni i-au aparut pe corp in ultima luna 4-5 pete de culoare maronie,mentionez ca are si 4 pete depigmentate.sa fie vorba de o micoza?in ultimele 3 luni i-am dat ursochol 150 mg pe zi.
am fost deja la un dermatolog si ne-a prescris clotrimazol atb 1 aplicare pe zi timp de 14 zile.
va multumesc.

Raspunsuri (2)

Racu Diana

acum 12 ani

E bine de precizat si locul anume unde au aparut acele pete. Pe spate, pe picioare etc. Spun asta deoarece si baiatului meu care acum are trei ani , tot la 5-6 luni i-au aparut pete cafenii pe spate si am banuit ca e vorba de o micoza. Insa dupa ce a fost vazut de mai multi medici dermatologi si dupa un set vast de analize diagnosticul a fost de mastocitoza respectiv forma de urticarie pigmentara. E bine sa mai consulti si alti doctori.

Utilizator11641892762

acum 2 ani

Bună și fetite mele de 7 luni iau ieșit de la 3 luni pete maroni am avut programare la dermatolog luna trecuta și mai avem una luna viitoarea as vrea sa știu cum au evoluat sau ce sa întâmplat cu bebele dvs ,ca ma îngrijorează ff tare pana luna viitoare la programare