pete albe pe fata

Afectiunile pielii la copii

Postata de amary cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am si eu o problema cu depigmentarea tenului,daca ii pot spune asa.nu mi s-a mai intamplat pana acum...mi-au aparut cateva pete albe pe fata,observabile,dar nu foarte pronuntate...la inceput au fost de fapt niste iritatii...am mers la solar cand le aveam...dupa ce m-am bronzat...nu au trecut iritatiile...acum cateva zile am luat o crema de la farmacie pt eczeme si ceva pastilute...pentru ca m-am dat intr-o seara cu pasta de dinti si mi s-a inrosit si extins putin...aveam si o usoara mancarime uneori...acum mi-a trecut aproape de tot iritatia,dar au ramas pete albe...ce ar putea fi si ce este de facut?expunerea la soare ar putea accentua?petele sunt doar pe obraji...jos...mentionez ca am avut o perioada in care puneam foarte mult mainile pe fata.Va rog sa-mi raspundeti,deja sunt cam speriata:| Multumesc!Varsta mea este 20 ani

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Sunt de parere sa mergeti la un dermatolog; poate fi vorba de pitiriasis alba, o forma minima de atopie dar poate fi si un pitiriazis versicolor, care necesita un dg cert si un trat. adecvat.

amary

acum 11 ani

Va multumesc foarte mult.Voi merge la dermato,dar asta probabil saptamana viitoare pentru ca acum sunt cu sesiunea...Pana reusesc sa ajung la doctor cred ca ar fi bine sa stiu daca se ia...de ex daca cineva ma pupa pe obraz sau se sterge cu prosopul meu de fata...sau daca ma sterg cu prosopul pe toata fata,risc sa intind si in alte parti?Multumesc!

amary

acum 11 ani

si,de asemenea,daca trebuie sa evit soarele