Pelada

Afectiunile pielii la copii

Postata de manuela87 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Fetitei mele de 11 ani a inceput sa-i cada parul (difuz) in urma cu aprox. 1 an. La inceputul lunii mai a.c am observat o zona fara par deasupra fruntii. La analize a iesit ca este o ciuperca. Am administrat (sub stricta supraveghere a medicului) doar tratament local, cu unguent si problema s-a rezolvat: parul a inceput sa creasca sanatos, fapt confirmat si de analizele de laborator care nu mai indicau nici o ciuperca in locul respectiv. La jumatatea lunii septembrie o alta zona de pe scalp ramane fara par localizata pe crestetul capului. Din nou analize, din nou ciuperca, dar de data aceasta am administrat si pastile alaturi de unguent :Terbinafine 250mg 1 cps/zi Timp de o luna si Biazol aplicatii locala de 2 ori/zi, Alcool iodat tamponari locale de 2 ori/zi ( o zi aplic Biazol si o zi tamponez cu alcool iodat).
Diagnostic: Micosporie
Am observat ca pe alte zone ale scalpului au aparut ''''aglomerari'''' gen matreata care este foarte aderenta la firul de par; in acele zone firul de par era foarte deteriorat- conform testelor de laborator.
M-ar interesa daca dupa tratamentul de o luna cu aceste medicamente boala ar fi invinsa si cand va inceta caderea parului care continua si acum si chiar s-a intensificat. Parul s-a rarit mai mult in zona din fata a scalpului si la tample.
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

carlamihai

acum 13 ani

buna seara ,d-na Manuela! va las adresa mea de mess adnana_2967. va voi dau detalii cu privire la rezolvarea problema fiicei d-vs. va astept cu drag! multa sanatate!

Kirr Anghela Ana

acum 11 ani

Pentru Carlamihai sau manuela87
Bună ziua!
Numele meu este Kirr Anghela-Ana. În urmă cu câteva zile am vazut pe sfatulmedicului.ro comentariul doamnei Manuela care povestea de fetița ei în vârstă de 11 ani cum că iar fi căzut părul, la început difuz apoi pe zone și că dumneavoastră (carlamihai) ia-ți putea oferii explicații mai elaborate. Am 24 de ani și mă confrunt cu această problemă de 6 ani. Fac tratament cu terbinafină, 1 comprimat pe zi, doar că de 1 an încoace nu reușesc să țin problema sub control, crește parul într-o parte și cade în cealaltă. V-aș fi foarte recunăscătoare dacă ma-ți putea ajuta cu sfaturi suplimentare. Vă las eventual nr. meu de telefon la care mă puteți contacta în orice moment al zilei: 0728577123.

Vă mulțumesc!

Kirr Anghela-Ana