Mancarimi la copil 4 ani!

Afectiunile pielii la copii

Postata de Iryss83 cu 12 ani in urma.

Am un baietel de 4 ani si care in urma unei laringite la 2 ani, apoi bronsite si culminand acum 3 luni cu o pneumonie, a inceput sa fie alergic la acarieni.Insa de cand l-am nascut a avut o iritatie pe piele,care a trecut dupa cateva luni, insa la cot pe parte din fata se scaprina pana facea rana. o perioada a trecut aceasta problema dar a reaparut de anul trecut, acum ac***a mancarimi pe spate si pe burtica, pe fese, in rest nu..si se scaprina pana se face rana.mai ales noaptea sau daca este nervos.de cand cu acarienii fac curatenie generala aproape zilnic, aerisesc, calc hainitele si chiar daca nu mai stranuta si nu mai are accese alergice, a luat si clorfeniramin la recomandarea medicului aceste scarpinaturi tot nu se opresc. nu ii apare nimic pe piele inainte, gen bubite sau iritatie.nu am gasit nici un remediu care sa ma ajute pana acum!

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Poate fi vorba despre un status atopic- piele mai sensibila, uscata, rinita alergica etc.Nu mentionati daca a fost vazut de un dermatolog si daca folositi un emolient regulat. Pielea uscata determina mancarime; limitati baile la 2-3 /sapt si hidratati frecvent pielea cu lotiuni din farm. gen Emolium, Lipidia sau Lipikar. Puteti sa-i dati si Peritol sirop 5 ml seara la culcare, ptr un somn linistit si fara prurit; daca simptomele persista consultati un dermatolog.