Mancarime

Afectiunile pielii la copii

Postata de User2134 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am o fetita de 3 ani si de curand am observat ca are niste bubite ca un fel de ciupituri pe picior iar acestea incep sa se extinda ! Ce ar trebuii sa fac? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dara

acum 12 ani

Poate are rubeola. Este o boala a copilariei care bantuie in aceasta perioada.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Trebue consultata de medic ! Orice eruptie cutanata poate fi suspecta de o posibila boala infectocontagioasa. In cazul de fata eruptia nu pare sa aiba un asemenea aspect, deoarece pe fond de stare generala nealterata nici aspectele nu sunt de rubeola care incepe de la fata , gat, torace si continua in jos pe abdomen si membre inferioare, si dispare, in ordine in care a aparut . Totusi trebue consultata.

Medic Epuran

acum 12 ani

Aceste bubiţe apărute sunt însoţite şi de alte simptome precum prurit, febră, conjunctivită, astenie etc.?