La ce varsta se pot opera alunitele de pe fata

Afectiunile pielii la copii

Postata de kali2014 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Baiatul meu (10 ani) are pe fata cateva alunite care au inceput ca niste puncte si acum sunt in relief (au crescut intr-un an de zile). Mentionez ca tatal meu are in acelasi loc alunite, de marimea unui bob de mazare, numai ca sunt ca pielea, nu pigmentate. Cum locuim intr-o zona calduroasa, soarele e foarte puternic si imi e teama sa nu se ajunga la complicatii. Fiind baiat, nu vrea sa foloseasca creme de protectie solara pe fata. Acum ca e mic, inca il mai oblig, dar mai tarziu sigur nu o va face. Sora mea tocmai s-a vindecat, cu greu, de un cancer de piele, tot de la o alunita. As dori sa operez baiatul, sa previn viitoare complicatii. Imi puteti spune cam la ce varsta se poate face acesta operatie?

Raspunsuri (1)

Dr. Alina-Maria Dobre

acum 10 ani

Numai medicul specialist dermatolog, pe baza examenului clinic, va poate spune exact ce aveti de facut.