iritatie

Afectiunile pielii la copii

Postata de sorinika21 cu 10 ani in urma.

Am un băiețel de 4 ani, de cateva saptamani are o roșeață la cuculet si incearca sa se scarpine mereu dupa ce face pipi. Puteti sa.mi ziceți ce trebuie sa fac. Medicul de familie mia zis sa il spal cu ceai de mușețel da nu da rezultate

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Cat timp l-ati spalat?Spalati-l mai mult timp pana se vad rezultate.Si e un tratament foarte bun pt iritatii genitale.Daca nu trece nici dupa 1 saptamana, mai duceti-va odata la doctor.

vikitoria

acum 10 ani

Si eu propun sa continuati spalaturile cu ceaiul de musetel.pana nu trece roseata sa nu folositi sapunuri sau geluri de dus parfumate.interesati-va la farmacie pt ceva crema pt copii fara alchool/neparfumat.Deobicei is bune si cremele cu vit A .
Si incercati sa ii da-ti copilului cat mai mult ceai sa beie ca poate sa aiba si o infectie urinara (dupa cum ati scris ca il pisca cand face pisu).
Incercati sa puneti apa calduta in lighean cu sare si sa isi puna piciorusele in el cam 10-15 min in fiecare seara inainte de culcare.Iar daca nici asa nu trece trebuie sa va adresati medicului.

MONICA

acum 10 ani

buna ziua ma numesc Monica ,am un baietel de 3 anisori si de 2 ani ne confruntam mai tot timpul cu alergii ale pieli roseli si erupti cutante .atunci cand apar pe piele dau o mancarime groaznica nu doarme noaptea si plange sa-l scarpin tot timpul,in acest timp folosesc ;fenistil gel ,mixtura mentolata ,aerius si singuler pe care il luam de 2 ani fara intrerupere .am facut mia multe randuri de analize si di diacnosticul dat de medic este dermatita atopica si predispus astmului bronsic.
Cu toate aceste medicamente nu dam niciun rezultat dak avezi un sfat sau ceva ce ne ar putea ajuta va rog sa mi raspundeti ce trebiue facut sa.i fac alt set de analize in afara de sange .va rog mult sa ma ajutati