Iritatie

Afectiunile pielii la copii

Postata de Orhidee23 cu 13 ani in urma.

Buna seara,
Fetita mea(10 luni)a fost racita o saptamna,timp in care i-am administrat Ambroxol sirop,si pt ca ii ies dintii elimina scaunul mai greu.Pt asta ii administrez Lactulose Genericon.In timpul racelii,s-a iritat foarte urat la fundulet,desi o schimb des,A durat doua saptamani iritatia,a trecut foarte greu(ii puneam comprese cu gel de aloe vera,funduletul gol si o crema de galbenele).N-a trecut de tot,mi-a facut aceeasi treaba,o alta iritatie urata,pielea s-a cojit,arata ca o rana.De o saptamana iar ne chinuim si nu-i mai trece.La farmacie am primit un unguent,dar niciun rezultat.Mentionez ca pana acum,nu s-a iritat niciodata,iar in alimentatie nu am schimbat nimic.De la ce ar putea fi?si cum sa o mai tratez?La doctor ajungem doar peste 3 zile.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Ce pampersi folositi?

Orhidee23

acum 13 ani

Aceeasi.Babyweel.Nu locuiesc in Romania.M-am gandit si la treaba asta,dar de ce s-ar irita de la pemparsi sau servetel umdede,daca nu a facut-o pana acum niciodata?

Carpe Diem

acum 13 ani

Incercati sa schimbati pampersul cu unul care nu contine nici un balsam. Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema si pana nu am schimbat pampersul nu am gasit rezolvarea. E adevarat ca eu am folosit in acea perioada la bebe Pampers Active Baby cu balsa, aloe vera. Daca intrati pe

//sfatulmedicului.ro/comunitate/nou-nascutul/iritatie-sau-alergie-la-scut_26136

gasiti mai multe raspunsuri si sfaturi de la mame, pe care le-am primit eu
Poate va ajuta.

Orhidee23

acum 13 ani

multumesc:*

Violeta

acum 8 ani

Draga mămică cred ca fetita a avut candida. Canesten

Iar fi ajutat.