ginecomastie la copil de 2 ani 7 luni

Afectiunile pielii la copii

Postata de mihaela vizitiu cu 9 ani in urma.

baietelul meu are un san umflat ,cel stang moale la atingere fara dureri ,am inteles ca are ginecomastie .Este posibila la acasta varsta?
Ce se poate face?

Raspunsuri (1)

Dr. Diana Enachescu

acum 9 ani

Mai mult de jumatate dintre copiii de sex masculin se nasc cu aceasta afectiune din cauza cantitatii de esterogen pe care au primit-o de la mama, dar de obicei in doua-trei saptamani se regleaza echilibrul cu testosteronul. Va recomand sa va adresati unui medic endocrinolog in vederea unui consult si pentru mai multe investigatii.