forma grava de varicela

Afectiunile pielii la copii

Postata de alina.bonda cu 7 ani in urma.

buna ziua,
un nepotel in varsta de 10 ani a avut in aprilie varicela. aceasta adebutat cu stari febrie, apatie, si cu bubite care s-au extins transormandu-se in pete maronii. dupa uscarea acestora a ramas cu urme maro. va rog sa imi dati un sfat. ce unguent ar putea folosi, sau daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 7 ani

Acestea ,in adevar sunt simptomele Varicelei.mai ales la copiii nevaccinati ; nu trebuiau rupte crustele,acestea cad singure fara a lasa urme ,daca nu sunt rupte; Cicatricile ,in general,persista sau devin albicioase si persista; Trebuia aplicata o crema cu menthol si anestezina,pentru potolirea pruritului( mancarimii locale) si caderea mai usoara a crustelor fara a lasa urme.
Sanatate

Dr. Diana Enachescu

acum 7 ani

Hiperpigmentarea (petele maronii) apare de obicei daca leziunile de varicela sunt expuse imediat dupa boala la soare. In mod normal in perioada de recuperare dupa o boala eruptiva trebuie evitat soarele. Puteti sa folositi o crema care indeparteaza petele hiperpigmentare precum este DepiWhite, iar pana sa sfarsitul verii fie sa evitati soarele puternic sau sa folositi de fiecare data cand iese copilul afara creme de protectie solara cu factor 50+. Leziunile din varicela au creat o sensibilate locala a pielii la lumina solara si atunci pigmentul pielii se depune in exces cand este expusa pielea la soare. Anul acesta ar fi indicat sa nu mergeti cu copilul la mare.