Febra copilului

Afectiunile pielii la copii

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Am o fetita de 4 ani si jumatate care tuseste de5 zile; ii administrez un tratament cu sirop de tuse insa tusea este seaca si nu se observa imbunatatiri. Face febra destul de des, uneori 39,5- 39,7 si am tratat-o de fiecare data cu antibiotice diferite. Ce pot sa fac? am mers cu ea numai la medicul de familie, care mi-a prescris siropul pentru tuse si antibiotic pentru febra. Ce medic ar trebui sa consult?

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Stima doamna,
Tusea seaca poate avea numeroase cauze de la neurologice (tuse spastica), alergice, infectioase, etc.
Tratamentul se poate prescrie doar in urma unor investigatii si stabilirea unui diagniostic exact.
Este necesar consultul la medicul specialist pediatru , ORL, neurolog si in ultima instanta alergolog.
Fara consult sau doagnostic prealabil nu va pot oferi detalii despre boala fetitei dumneavoastra.
Multa sanatate.

IonVasile

acum 14 ani

Mergeti cu fetita la un medic orl-ist pediatatru (eu vi-l recomand pe dr. Andrei Buruiana dela spitalul Budimex), nu lasati problema sa se cronicizeze.