ESTE MASTOCITOZA?

Afectiunile pielii la copii Intepaturile de insecte Mastocitoza Mastocitoza sistemica
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MARYLUS cu 10 ani in urma.

Ajutati-ma va rog,baietelul meu in varsta de 1 anisor are niste pete de dimensiunea unor alunite mici de culoare maro,au aparut in jurul varstei de 5 luni,dar nu le-am luat in seama,am crezut ca sunt de la transpiratie dar acum i s-au intins pe tot corpul,mai multe pe burtica si spate si mai rare pe manute ,picioruse si fata.nu stiu ce sa cred este sau nu mastocitoza,am fost la un singur medic dermatolog de la noi din oras,respectiv Craiova si i-a pus acest diagnostic dar as vrea si mai multe opinii,refuz sa cred ca ar avea aceasta boala.nu se inrosesc,nu il mananca dar totusi sunt inestetice aceste pete maronii.ce sfat imi dati?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sa mai cereti inca o opinie a unui alt dermatolog.

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Buna ziua, consultati un medic alergolog; la indicatia medicului alergolog este necesar sa efectuati niste analize pt a vedea daca este sau nu mastocitoza (triptaza serica). Un alt semn clinic de mastocitoza este aparitia mancarimii, inrosirii atunci cand aceste pete sunt scarpinate sau lovite. Multa sanatate!

MARYLUS

acum 10 ani

Buna ziua,dna dr.Muresan,am m-ai fost la un alt dermatolog si ne-a spus acelasi diagnostic de urticarie pigmentara respectiv mastocitoza dar nu a stiut sa ne dea mai multe detalii in legatura cu aceasta boala si ce pasi sa urmam.daca ati putea sa ne informati d-voastra ce trebuie sa facem, ce analize, ce regim alimentar, cum sa stim daca nu cumva poate sa fie si sistemica nu doar cutanata, va rugam ajutati-ne, suntem disperati.va multumim.

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Buna ziua,
trebuie sa consultati un medic Alergolog si va trebui sa faceti niste analize: Triptaza serica (totala); valori crescute ale acestei analize indica mastocitoza sistemica, valori normale pot sa apara in mastocitoza cutanata (urticaria pigmentosa). La copii, de obicei boala se vindeca spontan. Ca si sfaturi, trebuie evitate:
- alimentele care induc eliberare de histamina: salicilati, peste, fructe de mare, alcool, condimente, branzeturi (cascaval, branza cu mucegai, etc), ciocolata, bauturi calde, etc.

- stimulii fizici ca: stresul emotional, temperaturile extreme, efortul fizic, toxinele bacteriene, intepaturile de insecte, scarpinatul, traumatizarea leziunilor existente.
Multa sanatate!

kata75

acum 10 ani

Buna ziua,de un an am fost si eu diagnosticat cu mastocitoza sistemica,ca tratament iau Interferon.