eruptii pe piele

Afectiunile pielii la copii

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am o fetita de 5 ani si tot mereu ii apar eruptii pe piele si nu stiu care ar fii cauza.poate sa fie alergica pe vreun aliment sau care ar fii cauza?eruptiile sunt destul de mari si are mancarimi,ce analize as putea sa ii fac ca sa aflu cauza?daca o fac cu mixtura mentolata in cateva zile ii trece,dar ma gandesc sa nu fie ceva problema de sanatate in afara daca este alergica?.ce analize si tratament imi puteti recomanda..va rog ajutati-ma.Va multumesc!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este vorba de o alergodermie ! Tratamentul este cu Clariritine un comprimat seara si pudra sau lotiunea pe care o folositi deja.,. Analize ,deocamdata Hemoleucograma ,in care se va vedea numarul EOSINOFILELOR . dar trebuie sa o consulte medicul de familie, cand are o asemenea eruptie .