Eruptie torace + diaree

Afectiunile pielii la copii

Postata de danaki cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Am un baiat de 8 ani si de ieri i-a aparut pe piept si spate o eruptie cu pete mici si rosii, iesite in relief care se simt la atingere. Tot de ieri si scaunul este moale. Mentionez ca nu are eruptie in nici o alta parte a corpului, nu a avut si nu are febra, are pofta de mancare foarte buna, starea lui este foarte buna. Este posibil sa fie vreo alergie la mancare? Trebuie vizitat pediatrul sau putem astepta 1-2 zile sa vedem daca se schimba felul in care arata eruptia? Mentionez ca anul trecut a avut scarlatina. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Cel mai probabil , este vorba de o eruptie alergica alimentara ( atentie la ce a mancat cu o zi -2 inainte : alimente mai vechi , sau oua , fragi-capsuni ; Suprimati alimentatia obisnuita pentru 24 ore si inlocuiti-o cu ceai ,orez, morcov, paine prajita pana la normalizarea scaunui;
Puteti reveni cu informatii asupra evolutiei sau consultati si medicul de familie ,daca starea nu se amelioreaza !

danaki

acum 8 ani

Multumesc pentru raspunsul prompt, o sa schimbam dieta cateva zile. Voi reveni cu intrebari in cazul in care nu vedem nici o ameliorare. O zi buna.