eczema palpebrala sau psoriazis?

Afectiunile pielii la copii

Postata de andreeacamelia cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Fetita mea de 5 ani jumatate are sub ochi (in zona cearcanelor) niste cojite uscate si este putin rosie. Are si pe fundulet 2 pete rosii si uscate dar care in timp s-au marit. Cu ochisorii am fost peste tot : la oftalmologie, la alergologie, la ORL si la dermatologie. Nu ni s-a dat nici un raspuns concret. Creme peste creme si degeaba ii trec dupa care reapar. Nu stim ce sa mai facem. Ni s-a spus ca nu are psoriazis si ca ar fi vorba de o eczeme palpebrala. Nu ii vor trece niciodata cojile? Mentionez ca am folosit pena acum la recomandarea medicilor dermatologi Fucidin H , Kanamicina si in prezent Dermovate. Dar de fiecare data cand intrerupem tratamentul cojitele reapar. Aceste cojite i-au aparut in perioada cand a fost diagnosticata cu bronsita cronica si mai apoi astm bronsic. Ce am putea face? Unde sa mai mergem cu ea? I-am facut si analize si de sange si din canalul lacrimal dar nu i-a iesit nimic.

Raspunsuri (2)

nicol

acum 8 ani

Cu 20 de ani in urma am fost diagnosticat cu psiorazis la un cot.
Mi-a fost recomandate soare, mare cu sare si nisip si tot felul de unguente in fiecare seara dar fara rezultate. In luna iulie au aparut eruptii pe un picior si chiar nu mai stiam ce sa fac, eram disperata. Norocul meu a fost ca mergand la sora mea din alta localitate am vizitat si un medic foarte bun. Asa ca mi-a recomandat sa folosesc o crema naturala pentru psoriazis si eczeme de la Derma E. Sunt extrem de multumita de acest produs si de doctor ca mi-a dat aceste tratament natural.Recomand cu incredere cu crema. Sanatate.

Veronica

acum un an

Buna , am dat peste postarea ta după lungi căutări pentru un posibil diagnostic cu același problema … băiețel de 5 ani jumatate are sub ochiul drept (la fel cum ati menționat ) se face cojita și e foarte aspru și medicul mi-a zis ca ar fi psoriazis și Mia dat crema cu steroid dar ii trece câteva zile/ sapt și reapare la fel și in zona intimă si la funduleț , știu ca postarea Dvs este de acum 7 ani dar as vrea sa va întreb dacă ați reușit săi găsiți un tratament ? Va multumesc