dermatita

Afectiunile pielii la copii

Postata de adinaioanamaria cu 12 ani in urma.

buna seara.as dori si eu sa ma ajutati cu un raspuns.fetitei mele de 1 anisor si 1 lunai-au aprut pe picioruse niste eczeme uscate si care o mananca in jurul varstei de 10 luni.nu le-am dat importanta pana acum cateva zile cand am observat ca se extind pe aprox toata suprafata picioruselor.am fost la medicul dermatolog dar nu prea m-a lamurit:mi-a spus ca este dermatita atopica si se poata sa o mosteneasca din familie.mentionez ca tatal meu are psoriazis si socrul meu ceva probleme cu caile respiratorii.pot influenta aceste lucruri acele eczeme ce le are fetita mea?
va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Factorul genetic poate fi incriminat, dar cred ca aveti nevoe de un consult , daca este posibil , la un medic pediatru alergolog , daca este suspiciunea unei dermatite atopica.
Acolo se pot face anumite teste si o conduita terapeutica. adecvata.

Crina

acum 11 ani

Si eu am avut aceeasi problema cu piciul meu. Am fost la dermatolog si i s-a pus diagnosticul de dermatita atopica. Mi-a recomandat sa ii spal copilului hainutele cu sapun, nu cu detergent, sa evit balsamul de rufe si sa il spal pe corp cu produse bio, respectiv Sampon organic ultra delicat dupa care sa-i aplic Ulei uscat nutritiv si calmant pe care le-am achizitionat din magazinul online www.biorigine.ro. Dupa o saptamana si jumatate, pielea copilului era sanataoasa si catifelata.

Utilizator11586444485

acum 4 ani

Buna ziua.Am observat de o săptămâna, acuma cu stresul acesta cu Gripa si etc .Mi-au apărut pe ambele mâini niște bubițe roșii ca o arsura, posibil din cauza spirtului, a spalatului in exces pe mâini ? Ma puteți îndruma ce sa fac ? O crema, ceva..
Mulțumesc mult.