Dermatita de scutec

Afectiunile pielii la copii Dermatita de scutec

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sint ff bune informatiile d.voastra dar ce creme se folosesc?multumesc

Raspunsuri (9)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce creme se pot folosi pt aceste dermatite?concret va rog

simona468

acum 15 ani

Cred ca cel mai bine ar fi sa adresati online intrebare directa dermatologului sau pediatrului. La tratamentul dermatitei de scutec, copii reactioneaza diferit: cauzele pot fi atat servetelele umede, tipul de scutec dar si alimentatia foarte acida sau alte cosmetice utilizate in zona respectiva. Tratamentele sunt foarte diferite, in functie de simptomatologie (la unii copii, problema se rezolva mai usor cu albastru de metil si funduletul gol, in timp ce la altii este nevoie de schema complexa de tratament).

lavinia7584378

acum 15 ani

Eu am un bebe de 4 luni si atunci cand am avut probleme cu dermatita de scutec am incercat diverse creme si leacuri "babesti". Singura crema care a avut rezultat a fost Pantenol, nu Bepanthen, cu care se aseamana.

robert9100192

acum 15 ani

cel mai bun tratament este spalarea cat mai deasa a zonei cu apa si sapun de bebe apoi ungerea cu un ulei bun [niveea de exemplu] acest procedeu este mai incomod pentru mama dar cel mai eficient Pe verificate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce creme as mai putea folosi?precizez ca inainte sa apara dermatita foloseam NEOPREOL,apoi am luat SANOSAN si acum folosim CLORANE;daca nu trece nici cu el nu mai stiu ce sa folosesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am fetita 3 saptamini nustiu ce sa folosesc pt dermatita folosesc spalaturi cu ceai de galbenele si crema klorane dar nu da rezultate ce sa folosesc numai sa scap

kohl

acum 14 ani

pt Tori (15 luni) am folosit urmatoarele:
1. spalat/curatat numai cu ceai de musetel sau galbenele (alternant) si nu cu servetele umede
2. crema fund Pampers ... din pacate nu se gaseste la noi, eu am procurat-o din US, foarte buna si relativ ieftina daca are cine sa o trimita incoace - 4$/125 ml
3. cand ramaneam fara Palmers mai utilizam Immerci H3 de la Velfina - la plafar, produs 100% natural (zic ei) 25RON/50 ml, recomandata de un tatic chirurg. crema este remediu pentru plagi, dar merge minunat si la fundulet rosu

Incercate, dar fara efect:
-mustela
-nivea
-Johnson&J
-Bubchen
-pudra Klorane
-crema cu galbenele+oxid de zinc -plafar
poate si altele, dar nu mai tin minte:)

Bacu Crina

acum 14 ani

Eu am spalat funduletul bebelusului cu apa cu bicarbonat (o lingura de bicarbonat la 1 litru cu apa), l-am lasat cat mai mult in funduletul gol (dermatita provine de la SCUTEC si am incercat sa elimin cauza, cum mi-a recomandat medicul dermatolog), am aplicat crema preparata la farmacie recomandata de medic (sunt foarte multe variante pentru dermatita de scutec) iar in final, pentru ca pielea sa se vindece cat mai repede, am aplicat cicaplast.

STEFANIA RADUCU

acum 9 ani

as dori sa stiu cum se poate vindeca o fisura anala?