dermatita de scutec si mancarimi ingrozitoare. AJUTOR!!!

Afectiunile pielii la copii Dermatita de scutec

Postata de kinderika cu 12 ani in urma.

am postat in urma cu cateva zile o intrebare despre o iritatie in scutec a unui baietel de 1 an si 7 luni, care s-a dovedit a fi o micoza care a aparut in urma tratamentului cu augmentin, numita dermatita de scutec. mi-a fost recomandat un unguent pe baza de miconazol. in partea genitala, durerea si roseata aproape au trecut dar pe funfulet i-a ramas o eruptie urata si rosie formata din bubite mici care dau niste mancarimi ingrozitoare, partea cea mai rea este ca s-au intins pe tot corpul, sunt mai rare dar au aparut peste tot. va rog spuneti-mi cum sa il ajut pt mancarime... nu mai poate saracutul. VA ROG RASPUNDETI-MI CAT MAI URGENT!!!

Raspunsuri (3)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna dimineata.
Apelati la medicul de familie pentru a consulta copilul. Pentru aceasta dermatita extinsa este necesar (probabil) un tratament complex. Aveti grija la alimentatia copilului (sa nu contina alimente cu potential alergizant) precum si la produsele de ingrijire utilizate. Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi util de respectat urmatoarele masuri:
-utilizarea unor creme protectoare pe baza de oxid de zinc si aplicarea lor la fiecare igienizare copilului,pe baza de antifungice; nu se va folosi pudra de talc.
-de revazut leziunile dermatologice de catre medicul de familie,
-se va lua in considerare schimbarea tipului de scutec ,poate fi alergic la anumite componente din tesatura lui
-schimbarea scutecului imediat dupa ce a fost murdarit;
-igienizarea zonei genitale a nou-nascutului la fiecare schimb de scutec, fara a freca pielea;
-inchiderea corecta a scutecului, fara insa sa fie prea strans, pentru a lasa loc sa circule aerul;
-alaptatul copilului creste rezistenta la infectii si scade ph-ul scaunelor;
-existenta unor perioade din zi cand bebelusul este lasat fara scutec, sa doarma sau sa se joace, astfel incat pielea sa sa vina in contact cu aerul.

kinderika

acum 12 ani

va multumesc pentru raspunsuri