dermatita atopica

Afectiunile pielii la copii

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

buna seara, va rog tare mult sa ma ajutati! fiului meu de 8 luni i-au aparut bubite multe marunte pe piele reliefate, care in contact cu apa se inrosesc. am fost la dermatolog cu el dar mi-a prescris, pe langa advantan cu care trebuie sa il fac pe piele de 2-3 ori pe zi, un ulei si un gel de dus extrem de scumpe in raport cu posibilitatile mele financiare:
Lipikar Sydndet - gel crema anti-iritatii;
Lipikar Balsam - crema lichida anti-irtanta.

exista vreo metoda mai ieftina de produse ce le pot folosi pentru a face acest tratament benefic?

Mentionez ca de 8 luni de zile folosesc Nivea hand to toe si ulei Bubchen pana la 6 luni si acum ulei Dalin. pana acuma n-a avut nimic. Medicul mi-a interzis cu desavarsire sa mai folosesc aceste produse...De ce?

Va multumesc anticipat pentru raspuns

Raspunsuri (2)

Bexi

acum 12 ani

Am uitat un aspect important. nu s-a exprimat exact cum ca ar fi dermatita atopica...nu a dat un diagnostic clar si nici pe bilet nu a scris

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Simptomul primar si dominant al dermatitei atopice este pruritul (macarime) La copil, pruritul determina fecvent intreruperi in somnul de noapte, cu iritabilitate marcata secundara insomniei datorata senzatiei de prurit.La copilul intre 2 luni si 2 ani, se exprima sub forma unor papulovezicule si zone zemuinde, situate mai ales la nivelul capului (scalp, obraji), gatului, trunchiului si fetei de extensie a extremitatilor.Tratamentul cuprinde emoliente (din categoria dermatocosmeticelor-se poate apela la preparate dermatocosmetice echivalente cu cele recomandate, prin substantele active continute) , dermatocortip***azi (ex:advantan).
Ca masuri de preventie ar fi:
-mentinerea unei temperaturi optime in spatiul de locuit,de evitat atmosfera prea uscata sau prea umeda
-hainele sa fie confectionate din materiale absorbante si neiritante (ideal, din bumbac), nu din lana sau sintetic
-aplicarea agentilor emolienti, dupa baie