Dermatita atopica la copil

Afectiunile pielii la copii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am o fetita de 8 luni si de la 6 luni i-a aparut sub barbie o zona mai rosiatica si eu am pus.o pe baza faptului ca saliva ff mult din cauza aparitiei dintilor.am fost la diferiti pediatri care nu imi spuneau cu exactitate ce se intimla am folosit multe creme de protectie dar nimic.la 7 luni jum.am fost la dermatolog,care asus ca are dermatita atopica.am inceput imediat sa ma informez despre aceasta patologiesi pe masura ce ma informam mi se parea ca totul devine o tragedie situatia nu ma asteptam la asa ceva .se vede ca dermatologul mi.a prezentat totul intr.o nuanta pozitiva si nu mi.a explicat exact la ce trbuie sa ma astept.a prescris 2 tipuri de crema:CETAFIL pe care sa o folosesc in mod constantchiar si de doua ori pe zi,pe toata suprafata corporala ca procedura de hidratare ,si ADVANTAN(METILPREDNISOLONE ACEPONATO) sa o folosim in momentul in care apar zonele inrosite dar nu mai mult de tre zile.precizez ca noi locuim in ITALIA-GENOVA.Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ,cum trebuie sa ma comport din punct de vedere igienic cu copilul meu ,daca tratamentul prescris este adecvat si daca sunt indicate baile in mare sau baile termale.va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

silvia34

acum 15 ani

ciao,si eu am o fetita de 7 luni jumatate si se pare ca are acelasi diagnostic,nu stiu ce sfaturi sa ti dau pt ca abia acum ma informez,vroiam sa stiu daca fetitei tale i a trecut si ce ai facut sa i treaca?am inteles ca ar trebui sa se rezolve de la sine in 1 an de viata.si eu locuiesc in italia in prov mc,daca vezi acest mesaj ti as multumi daca mi ai raspunde.bafta!si multumesc