degete cu arsuri

Afectiunile pielii la copii

Postata de Valar cu 9 ani in urma.

am niste pete pe degete .si mi se face piele moarta pe 4 degete 2 de la fiecare maini, am fost la 2 dermatologi si fiecare mi a zis ca m am ars chimic si ca boala mea a devenit cronica , unul mi a recomand Tractopor 30% uree altu , Dermavile,
cu nici unul din tratament nu imi trece, acum imi apar rani deschise pe incheieturile degetelor,
eu lucrez cu uleiuri, Motorina, lichid frana etc
cred ca m am ars acu 2 luni cu spray rugina WD 40 , si lichid de frana , pentru ca dupa vreo 1-2 de lucru au inceput sa ma doara degetele si cand le am privit aveam pielea fff creata ca atunci cand iesi din baie . apoi m am spalat cu o solutie de indepartat uleiurile ceva cu Derma ..
si mi am facut si mai rau , dupa ce pielea a revenit la normal a fost niste pete mici de 1cm pe cele 4 degete, apoi petele au crescut la 3-5cm 2cm latime, cu usoara urma de roseata la conctactul cu pielea sanatoasa , unde am petele ( aici pielea se intareste foarte tare si creapa acum de la frig mi a crapat rau ) folosesc ultimu tratament cu Tractopon uree 30% pare sa se vindece dar dimineata o iau de la capat , incerc pe cat posibile sa evit mediu toxic pt maini.din cauza la frig pielea aceea groasa devine alba , dar la caldura is revine spre culoarea normala .
am cautat in zadar un antidot /o solutie pentru WD 40 si lichid de frana dar nu am gasit .

Raspunsuri (1)

Valar

acum 9 ani

Dermovate si Tratopon 30%,pasta de spalat a fost UltraDerm .