De la ce sunt bubițe cu apa?

Afectiunile pielii la copii

Postata de Vereș Diana Maria cu 3 luni in urma.

Copilului meu în vărsat de 1 ani și 6 luni, i au apărut 5 bubițe mici cu apa ca niște besicute, astăzi din senin ieri nu avea nimic, de ce i au apărut, din ce cauza cum se tratează sunt foarte îngrijorată

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Bubitele cu apa la copii pot aparea din mai multe cauze. Cele mai comune sunt infectiile virale, precum varicela sau revarsatul de vant, dermatita atopica sau infectiile bacteriene, precum impetigo. De asemenea, acestea pot fi si urmarea unei reactii alergice sau a unei intepaturi de insecte.

Pentru a afla cu exactitate cauza, este recomandat sa consultati un medic pediatru sau un dermatolog. Tratamentul depinde de cauza exacta a aparitiei acestor bubite. In cazul unei infectii bacteriene, de exemplu, medicul poate prescrie un unguent antibiotic. Daca bubitele sunt cauzate de o alergie, acesta poate recomanda administrarea unui antihistaminic.

Oricum, este important sa nu lasati copilul sa se scarpine, pentru a preveni ruperea bubitelor si aparitia infectiilor suplimentare. De asemenea, imbaierea cu apa calda poate ajuta la calmarea mancarimilor.

Totusi, cel mai bine este sa consultati un medic pentru a primi un tratament adecvat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru copilul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Arta-de-a-fi-parinte/bolile-copilariei-despre-care-orice-parinte-ar-trebui-sa-stie_10960
/sfatulmedicului.ro/Afectiunile-pielii-la-copii/dermatita-atopica-la-copil_203