de ce apar brombonite pe fata bebeelusului?

Afectiunile pielii la copii

Postata de MembruMobileApp150330210426627 cu 8 ani in urma.

Pe fata bebelusului meu dw doar 4 luni jumate au iesit niste bubite si intre ochisorii nu sunt rosii sunt ca si puntele de grasime ceva de genul ma puteti ajuta va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , aceste bubite pot fi provocate de transpratia bebelusului , afectiunea se numeste sudamina si dispare relativ repede cu o igiena buna si crema cu efect antiinflamator pentru copilasi , poate fi o foliculita (o infectie individuala a foliculilor pilosi ai fetei ) sau pot fi chiar punctulete de grasime .
Cel mai indicat este sa consultati un medic pediatru sau dermatolog pentru a primi un diagnostic si tratament daca se impune .