de cate ori pe zi se poate folosi fluocinolon?

Afectiunile pielii la copii

Postata de mama de bebelus cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti de cate ori pe zi este indicata folosirea fluocinolonului pentru vindecarea unei iritatii la pasarica a unei fetite de 3 luni si jumatate.Daca o schimb de 5 ori pe zi este bine sa o ung tot de atatea ori?Cate zile este indicata utilizarea acestui unguent din gama antibioticelor, tinand cont de faptul ca fetita are numai 3 luni si jumatate?Nu exista pericolul sa-i afecteze pielea?Pe prospect scrie ca se poate administra copiilor de peste 2 ani.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este la latitudine d-vs si in functie de aspectul tegumentelor,daca mai are unguent sau nu pe tegument cand o igienizati local. Antiboticul din unguent este in cantitati infime si actioneaza local